A A A

Udostępnij przez:

Protezy i epiprotezy oka

 

Drogi Pacjencie, Droga Pacjentko,
utrata oka może się dla Państwa jawić jako duże obciążenie i rodzi ze sobą wiele pytań. Niniejsze informacje pomogą Państwu uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tym tematem.


 Thorsten Meyer

(okularysta/okuloprotetyk z Monachium z 15-letnim doświadczeniem;
wykonuje protezy i epiprotezy oczne dla Centrum Mikrochirurgii Oka OPTOMED)

do góry

 Protezowanie

Przeróżne uszkodzenia i choroby oczu jak również wady wrodzone mogą powodować konieczność noszenia sztucznego oka. Proteza oka chroni oczodół i uniemożliwia jego kurczenie się. W celu dopasowania protezy oka nie jest konieczne usunięcie gałki ocznej. W takim przypadku wykonuje się tzw. Epiprotezę. W naszej placówce wytwarzane są protezy i epiprotezy oczne ze szkła. Są one indywidualnie dopasowywane do oczodołów pacjenta. Wierna imitacja oka sprawia, że proteza nie zwraca uwagi, a pacjent czuje się przez to pewniej.

 

 Rodzaje protez oka

Koniecznością stało się indywidualne dopasowanie protez i epiprotez. Dostępne są dwa podstawowe rodzaje: protezy akrylowe i szklane. Protezy wykonane ze szkła mają wiele zalet. Ich powierzchnia jest gładka, odporna na zarysowania i gromadzenie nadmiaru białek, które to w procesie denaturacji mogą stać się silnym alergenem i prowadzić do ciężkich powikłań. U pacjentów z wykonanym protezowaniem oczodołu może dojść do powikłań alergicznych, co zwykle jest powodem wydalenia implantu. Protezy wykonane z akrylu są odporne mechanicznie lecz gromadzące się bialko w mikroporach skłania do częstrzej wymiany. Znacznie gorzej się zwilżają, co powoduje gromadzenie się zaschniętego bialka na ich powierzchni. Powinny być produkowane techniką odlewania, a po zakończonej obróbce należy je polakierować i wypolerować.

 

 Dlaczego szkło?

Ponieważ szkło jest nie tylko neutralne, ale także pozbawione substancji szkodliwych, jest ono najlepiej tolerowanym materiałem przy produkcji protez i epiprotez ocznych. Powierzchnia protezy oka ze szkła jest szczelna i gładka. Z tego tez powodu proteza, podobnie jak zdrowe oko, jest optymalnie zwilżana przez płyn łzowy. Protezy oczu ze szkła mają naturalny połysk, a powieki zamykają się bez przeszkód.

 

 Wykonanie (indywidualne dopasowanie)

Proteza oka dopasowywana jest indywidualnie w obecności pacjenta. Najpierw dobierany jest odpowiedni kształt, a następnie kolor. Wykonanie trwa około 1-2 godzin, w trakcie których dowiecie się państwo wszystkich szczegółów dotyczących pielęgnacji i zasad postępowania ze szklaną protezą oka, a także zostaniecie przeszkoleni w jej wkładaniu i wyciąganiu.

 

 Dla kogo?

Protezy w naszej placówce wykonywane są zarówno dla dzieci jak i dorosłych z chorobami gałki ocznej lub jej braku. W przypadku dzieci wczesne wykonanie i regularna wymiana protezy zapewniają odpowiedni rozwój struktur oczodołowych wraz z rozwojem dziecka.

 

 Wizyta

Wizytę należy ustalić kontaktując się, z Centrum Mikrochirurgii Oka OPTOMED. W przypadku wcześniejszej implantacji oczodołu proteza może być wykonana najwcześniej 5-6 tygodni po zabiegu. Jeżeli na powiekach lub w okolicy oczodołu znajdują się szwy lub zmiany zapalne prosimy o informację przy ustalaniu terminu wizyty. Wykonanie protezy następuje od razu w dniu wizyty.

 

 Refundacja

Informujemy Państwa że nasza pracownia od 2011 roku ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na refundację protez oka. Refundacja pokrywa większość kosztów związanych z zakupem protezy, a pacjent pokrywa różnicę miedzy kosztem protezy/epiprotezy a kwotą refundowaną.

Refundacja przysługuje osobom ubezpieczonym w NFZ: dorosłym raz na 5 lat, a dzieciom każdorazowo do ukończenia 18 roku życia.

Aby uzyskać refundację z NFZ należy najpierw udać się do lekarza okulisty, który ma podpisaną umowę z NFZ i który wystawi Zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Następnie prawidłowo wystawione Zlecenie należy podstemplować w Oddziale lub Delegaturze NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania. Zlecenie ważne jest 30dni od daty wystawienia przez lekarza, ale NFZ może wyznaczyć inny termin realizacji.

 

 Czas noszenia

Proteza oka musi być regularnie wymieniana. Czas noszenia protezy, dzięki odporności materiału jest wydłużony niż w przypadku protez akrylowych. Kurz i brud, np. w miejscu pracy oraz wpływ środowiska mogą jednak skrócić ten czas. Częstsze dopasowywanie nowych protez konieczne jest u dzieci i młodzieży, gdyż są one w fazie wzrostu. Regularna kontrola u okulisty i zmiana protezy oka gwarantują bezproblemowe noszenie.

 

 Dodatkowe informacje

Poniżej do ściągnięcia w pliku dostępne są wskazówki pielęgnacji i postępowania z protezami/epiprotezami gałki ocznej. Kliknij aby pobrać.

 

 Album

   

Badania lekarskie
Wizyta podstawowa 150,00 zł

Badaniu podlega obydwoje oczu

Wizyta u protetyka 100,00 zł

 Przyjmuje p. Thorsten Meyer

Operacje oczodołu i protezowanie
Protezy i epiprotezy oka wykonane indywidualnie razem z dopasowaniem 1 500,00 zł
Korki x 1 260,00 zł
Korki x 2 520,00 zł
[ zwiń / rozwiń ] Pokaż cały cennik »

Oferta oraz podane ceny mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par.1 Kodeksu Cywilnego. Optomed zastrzega sobie prawo do zmiany cen oraz opisywanych na niniejszej stronie usług. Zmiany te mają wówczas charakter wiążący.


Czy ta strona była przydatna?

Twoja opinia przyczyni się do ulepszenia tej strony

TakNieTrochę

Więcej uwag?

Formularz służy do wyrażania opinii o artykule. W razie pytań przejdź tutaj.


PrześlijNie, dziękuję

Dziękujemy za poświęcony czas i uwagę.

(numer telefonu nie jest wymagany)

Przepisz kod z obrazka
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie » OK, zamykam

Kalendarz